Pokusy sú pre deti zábavou ako sa o živote a prostredí môžu dozvedieť zaujímavé veci. Prinášame Vám zopár tipov na pokusy, ktoré si môžete doma s vašimi deťmi spraviť, budete k tomu potrebovať iba predmety ktoré máme doma.

Pokus č.1 Experiment so sódou a octom ↓
Budeme potrebovať rôzne fľaštičky a nádoby, do nich nasypeme sódu bikarbónu a potravinárske farby, môžeme pridať aj obyčajné farby na maľovanie. Následne pipetou alebo malou lyžičkou pridávame do nádobiek ocot. Ak chceme mať trblietavú penu, môžeme pridať trblietky. A pozorujeme aké divadlo sa odohrá 🙂

Pokus č.2 Neviditeľný atrament ↓
Čím môžeme vyskúšať písať ? Prinášame zopár tipov
-mlieko,
-jablkový džús,
-citrónová šťava,
-ocot

Na písanie môžeme použiť vatovú tyčinku alebo svoj prst. Píšeme po papieri, a aby sa nám obrázok čo sme nakreslili ukázal, papier musíme zahriať. Zahrejeme napríklad žehličkou, zahrejeme sviečkou, položíme na teplý radiátor, alebo ak máme vyhriatu rúru môžeme vložiť do rúry, s týmto krokom nám pomôže niekto dospelý.

Pokus č.3 Gumenné vajíčko
Vajíčka majú tvrdú škrupinu, no tá sa dá poľahky zmeniť a urobiť tak
z tvrdého vajíčka vajíčko gumové.
Budeme potrebovať:
-vajíčko,
-ocot,
-pohár,
-niečo na prikrytie pohára

Do pohára nalejeme ocot a vložíme do nej vajíčko. Pohár prikryjeme napríklad táckou alebo pohárom aby nám nesmrdela miestnosť octom. Môžeš pozorovať vajíčko, začnú ho obaľovať vzduchové bublinky. Ak necháš vajíčko v octe asi 3 dni, uvidíš, ako jeho škrupinka zmizla, alebo
zostala len na niektorých miestach. Ak chceš proces zmiznutia škrupiny urýchliť, každý deň vymeň ocot v pohári za čerstvý. Ak bude vajíčko bez škrupiny, vyber ho z pohára, vajíčko má teraz gumenú štruktúru, ale dávaj pozor, blana na vajíčku je krehká, môže sa poľahky stať že sa pretrhne.

Pokus č.4 Dúha
Ešte nie je jar, a ty by si chcel vidieť už dúhu ? Môžeme si ju vytvoriť spolu pomocou farieb. Aké farby má dúha ? Pohľadaj doma farby a môžeš sa pustiť do toho.
Budeme potrebovať:
-temperové, prstové farby
-uzatvárateľný obal,
-lepiacu pásku

Do vrecka nastriekaj farby ktoré si si pripravil. Farby nemusíš dávať veľa a rozmiestni ich kde potrebuješ. Potom igelitové vrecko uzatvor a prelep ešte lepiacou páskou. Teraz si pomocou prstov môžeš vytvoriť farebnú dúhu.

Pokus č.5 Stĺpec s kvapalinami
Výsledok tohto pokusu je veľmi pekný, vytvorí niekoľkofarebný stĺpec.
Nepotrebuješ nič zvláštne, všetko nájdeš v maminej kuchyni.
Budeme potrebovať:
-vysoký pohár,
-olivový olej,
-slnečnicový olej,
-saponát na riad,
-tekutý med,
-vodu,
-sirup

Do pohára nalievaj kvapaliny v tomto poradí: med, voda, sirup, slnečnicový olej, saponát, olivový olej. Je potrebné aby si kvapaliny nalievaj pomaly po strane pohára, mamička ti isto pomôže. Ak by si kvapaliny nalieval prudko do pohára, nespravil by sa krásny farebný stĺpec s farbami.

Pokus č.6 Dúha so skittles cukríkov
Chutný experiment ktorý si môžete s deťmi spraviť, určite sa veľmi potešia.
Budeme potrebovať:
-skittles cukríky,
-voda,
-tanier

Do taniera po okrajoch poukladajte cukríky ľubovoľných farieb. Prilejte do stredu taniera vodu tak aby bol cukríky namočené, aby mohli pustiť farbu. Farba s cukríkov sa začne uvoľňovať a spraví Vám krásnu farebnú dúhu. Na záver deti cukríky môžu zjesť 🙂 Experiment ktorý je pastvou nielen pre oči ale aj pre chuťové poháriky Vašich detí 🙂

Prajeme príjemnú zábavu 🙂

zdroje:
www.prosolutions.sk
www.alik.cz
www.nasedeticky.sk
www.montessorikids.sk

www.pixers.com

Loading