Cieľ aktivity: Orientovať sa v časových vzťahoch jedného dňa, týždňa a roka v spojení s konkrétnymi činnosťami a prostredníctvom rozlišovania podstatných znakov.
• Rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia.

Dni, týždne a mesiace,
spolu v jednom domčeku,
učupia sa pod strechu.
K tomu ešte sviatky krásne,
kto ten domček správne názve?
Čo je to?
(Kalendár)

Presne tak, deti, je to kalendár. Čo všetko je v kalendári vyznačené? Prečo je dôležité používať kalendár? Koľko ročných období máme počas jedného roka? Kalendár nás upozorní aj na sviatky v roku. Viete, ktoré sú to sviatky? (Vianoce, Veľká noc, narodeniny, meniny…). Pamätáte sa aj na mesiace v roku? Spolu si ich môžeme vymenovať. Koľko dní má jeden týždeň? Ktorý je prvý deň v týždni a ktorý posledný? (pondelok – nedeľa) Aký je medzi nimi rozdiel? (pracovný deň – voľný, víkendový deň). Takto je to, deti, celý rok, kalendár v ňom udržuje presný poriadok. Striedajú sa ročné obdobia, mesiace a dni. Čo sa cez jednotlivé ročné obdobia dá robiť? Ktoré obdobie máš najradšej?

Zadanie č.1 (Mladšie deti) Vyfarbi si obrázok podľa farieb ročných období. ↓

Zadanie č.1 (Staršie deti) Vyfarbi si obrázok podľa farieb ročných období.

Zadanie č.2 Dokonči obrázky. Ako vyzerá jabloň počas ročných období?

Zadanie č.3
Vytlač si 2x nasledujúci obrázok. Vyfarbi si ho a postrihaj. Vznikne ti krásne pexeso, ktoré sa môžeš hrať s najbližšími.

Zadanie č.4 Maľované čítanie
Pomôž maminke, ockovi prečítať príbeh o Pani Zime.

Zadanie č. 5
Vytlač si strom, alebo si ho namaľuj, obkresli a nalep, odtlač pomocou ruky a dotvor do obrázku 4 ročné obdobia. Techniku môžeš použiť aká sa ti páči či už vystrihovanie a lepenie farebného papiera, odtláčanie ruky, prstov, odtláčanie pomocou tyčiniek do uší, pomôcť si môžeš aj odtláčaním guličkou z alobalu, odtláčaním lego kocky… Buď kreatívny. Držím palce!

Ak by mali deti záujem, pustíte im aj poučné video, ako Paxi vysvetľuje, striedanie dňa a noci a ročných období ↓

zdroje:
www.skolkahrou.sk
www.pinterest.com
www.nasedeticky.sk

Loading